Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych – na co zwrócić uwagę?

skuteczne pozycjonowanie stron internetowych

Na pozycję strony w wynikach wyszukiwarek wpływa wiele elementów składowych. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych jest niezbędne, jeśli chcesz zaistnieć w sieci. Czy samodzielne pozycjonowanie strony jest możliwe? O podstawy możesz zadbać sam.

Co to jest pozycjonowanie?

Kolejność stron wyświetlanych w wyszukiwarkach internetowych nie jest przypadkowa. Zaawansowany algorytm Google czuwa nad tym, by podpowiadać użytkownikom treści, które najbardziej pasują do ich zapytań. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to szereg działań, które mają na celu wypromowanie strony w wynikach wyszukiwania Google. Innymi słowy są to działania, dzięki którym Twoja strona trafi do czołówki wyników wyświetlanych w Google. Czy pozycjonowanie strony samemu jest łatwe? Ależ skąd! Czy samodzielne pozycjonowanie jest możliwe? Oczywiście!

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych – elementy, których nie możesz pominąć

Czynników, które mają wpływ na algorytm Google jest blisko 200. Nie wszystkie są oczywiście powszechnie znane, jednak znane są pewne zależności, które sprawiają, że jedne strony wyświetlane są wyżej, inne na dalekim końcu. Jeśli stawiasz na pozycjonowanie strony samemu, koniecznie musisz pamiętać o poniższych elementach.

Strona techniczna optymalizacji strony

Aby Twoja strona dobrze się pozycjonowała musisz zadbać o zaplecze techniczne. Samodzielne pozycjonowanie zacznij od:

  • Sprawdzenia poprawności kodu HTML – uporządkuj strukturę wewnętrzną serwisu i wyeliminuj istotne błędy w kodzie HTML.
  • Sprawdzenia właściwej struktury nagłówków H1-H6
  • Optymalizacji prędkości ładowania strony – strona, która wolno się ładuje skutecznie zniechęca użytkowników do odwiedzin.
  • Sprawdzenia responsywności strony – pamiętaj, że coraz więcej użytkowników korzysta z Internetu w swoich smartphonach.
  • Sprawdzenia metatagów (title + description), atrybutów alt, a także stosowanie przyjaznych adresów url – są to bardzo często pomijane parametry, jednak odgrywają dużą rolę podczas pozycjonowania.

Pozycjonowanie strony tekstami

Teksty na stronie internetowej mają ogromne znaczenie w pozycjonowaniu strony. Zadbaj o nie szczególnie. Dobre teksty pozycjonujące zawierają odpowiednią ilość słów kluczowych w frazie podstawowej i frazie odmienionej, a także synonimy słów kluczowych. Teksty seo powinny uwzględniać nie tylko frazy kluczowe podstawowe, ale również frazy długiego ogona. Nie upychaj słów kluczowych w tekście na siłę, rozmieść je w tekście równomiernie, stosuj je również w tytule i nagłówkach. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych tekstami to nie tylko słowa kluczowe, ale również właściwa długość tekstu (min. 300 słów) i odpowiedni podział na nagłówki. Pozycjonując stronę samemu pamiętaj również, że liczy się również jakość treści. Jak pisać skuteczne teksty SEO? Pisz teksty, które chętnie się czyta. Niech będą ciekawe, użyteczne i unikalne. Pamiętaj, że liczy się także częstotliwość dodawania tekstów. Jeśli nie masz czasu na pisanie tekstów, skorzystaj z usług copywritera.

Pozycjonowanie linkami

Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania wpływają nie tylko treści, ale również linki. Samodzielne pozycjonowanie zacznij od zbudowania porządnej struktury linków wewnętrznych. W tekstach stosuj linkowanie do innych zakładek strony. Pamiętaj, że skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to nie tylko linki wewnętrzne, ale również linki zewnętrzne. Liczy się ilość i jakość linków, które będą kierować do Twojej strony internetowej. Jak pozycjonować stronę samemu za pomocą linków zewnętrznych? Na początek skup się na dobrej treści na stronie – jeśli Twoja strona będzie ciekawa, użytkownicy zaczną ją polecać i linkować. Jeśli planujesz pozyskiwać linki zewnętrzne samodzielnie – skup się na ich jakości. Nie kupuj wątpliwej jakości linków, bo możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Bądź aktywny na stronach branżowych, wypowiadaj się jako ekspert na forum i w ten sposób linkuj swoją stronę. Zadbaj o stabilne linki na cennych stronach o profilu powiązanym.

Social Media

Aktywność w portalach społecznościowych pośrednio również wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwarek internetowych. To nie tylko idealne miejsce do samodzielnego pozycjonowania przez dystrybucję treści, ale również świetny sposób na komunikację z czytelnikami.

skuteczne pozycjonowanie stron internetowych

 

Algorytm Google cały czas się zmienia. Kiedyś wystarczyło nasycić stronę słowami kluczowymi – dziś liczy się treść.

Dlaczego warto postawić na pozycjonowanie strony internetowej?

Jeśli jesteś niewidoczny w internecie, masz zdecydowanie mniejsze szanse na pozyskanie nowych klientów. To, ile osób wejdzie na Twoją stronę internetową zależy od pozycji, na której się znajdziesz. Sam odpowiedz sobie na pytanie, ile stron w wynikach Google przeszukujesz, by znaleźć odpowiedź na swoje wyszukiwanie. 1? 2? 5? Im wyżej Twoja strona znajduje się w wynikach wyszukiwania, tym większa szansa, że zainteresowane osoby trafią na Twoją stronę internetową.

Czy warto samodzielnie pozycjonować stronę?

Zdecydowanie warto postawić na samodzielne pozycjonowanie, a przynajmniej na jego podstawowe kroki. Przede wszystkim jest to kwestia kosztów. Wykonując podstawowe zadania związane ze skutecznym pozycjonowaniem strony internetowej możesz znacznie podnieść swoją stronę w wynikach wyszukiwarek internetowych i co najważniejsze – zrobisz to za darmo. Opłaty agencji SEO niejednokrotnie przewyższają możliwości małych firm, które dopiero zaczynają zarabiać. Podobnie wygląda płatna reklama AdWords – nie każdy może sobie na nią pozwolić. Pozycjonowanie strony samemu pozwoli uniknąć wysokich kosztów na początku działalności. Wymaga to jednak czasu i zaangażowania.

Mity związane z samodzielnym pozycjonowaniem strony

W internecie roi się od nieprawdziwych informacji na temat skutecznego pozycjonowania stron internetowych. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z samodzielnym pozycjonowaniem, nie daj się oszukać!

Pozycjonowanie strony samemu jest bez sensu

Nie daj sobie wmówić, że nie masz wpływu na pozycję swojej strony internetowej. Nie daj wmówić sobie, że nie możesz, że mogą tylko inni. Możesz mieć realny wpływ na pozycję swojej strony w rankingach wyszukiwarek. Samodzielne pozycjonowanie wymaga jednak czasu, zaangażowania i dyscypliny. Nic nie zrobi się samo. Pozycjonowanie strony samemu jest możliwe, ale zdecydowanie nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jesteś totalnie zielony w temacie.

Pozycjonowanie strony jest proste

Poradniki przedstawiające pozycjonowanie strony w kilku krokach wmawiają Ci, że stosując parę zasad wypromujesz swoją stronę raz i porządnie. Nic bardziej mylnego. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to czynność złożona, która wymaga działań w kilku obszarach jednocześnie. Sprawa jest o tyle utrudniona, że w internecie znajduje się mnóstwo ludzi, którzy żyją z pozycjonowania i pozycjonują doskonale. Można? Oczywiście, że można, ale nie zakładaj, że będzie to banalne.

Jest przepis na skuteczne pozycjonowanie stron

Nie ma jednego przepisu, który sprawi, że samodzielne pozycjonowanie będzie w 100% skuteczne. Algorytm Google jest bardzo złożony. Są pewne wytyczne, których powinieneś się trzymać, jeśli chcesz, aby Twoja strona znalazła się w czołówce wyników wyszukiwarek. Nie jest to jednak przepis idealny. Co więcej – algorytm Google cały czas się zmienia. Kiedyś wystarczyło nasycić stronę słowami kluczowymi – dziś trzeba być wartościowym i unikalnym. Kiedyś nie liczyła się treść – dziś ma ogromne znaczenie. Wytyczne SEO się zmieniają.

Jeśli raz trafię do czołówki, to tam zostanę

Pamiętaj, że konkurencja nie śpi. Inni również zamierzają zwiększyć swoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Musisz być czujny – to, że dziś jesteś na pierwszej stronie nie znaczy, że będziesz tam za miesiąc. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to ciągła praca i wieczne ulepszanie samego siebie.

image sources

  • Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych: Photo by NordWood Themes on Unsplash